Felliniho „8 a půl“ v Duze

V kinokavárně Duha jsem se stal svědkem události, která není v nabídce prostějovských kin zcela běžná. Jako meteorit doletěl do Prostějova naprosto přelomový film italského režiséra a autora nezapomenutelných děl neorealismu a osobitého magického realismu Federica Felliniho (1920 – 1994). Jednalo se o jeden z jeho nejslavnějších filmů, „8 a půl“ s excelentním Marcellem Mastroianni v hlavní roli režiséra Guida, Felliniho „alter ega“. Pozorný divák potvrdí, že za 53 let od svého vzniku „8 a půl“ nezestárlo ani o den, naopak nudně a zastarale proti němu působí lecjaký kousek novější kinematografické produkce.

Zatímco obsah filmu pojednává o režisérovi, který trpí tvůrčí a osobní krizí a v těsné blízkosti natáčení svého budoucího filmu ztrácí svou inspiraci a vlastně ani neví, o čem film bude a jestli vůbec bude natočen, tlak okolí jeho tvůrčí a osobní krizi umocňuje spolu s komplikovanou manželskou situací přinášející s sebou řadu dalších konfliktů. Do toho vstupují snové obrazy, fantazie a vzpomínky na dětství, samozřejmě zobrazené s určitou nadsázkou. Film se dotkne více společenských témat, v první řadě je to ale obrovský cirkus, množství nádherných obrazů a skvělých hereckých výkonů.

Dojem z filmových obrazů umně využívajících černobílého materiálu je umocněn ještě hudbou Felliniho dvorního skladatele Nina Roty.

„8 a půl“ právem obdrželo Oscara za nejlepší zahraniční film a za kostýmy a Velkou cenu MFF v Moskvě.

Projekce Felliniho filmu v Duze byla událost sama o sobě, otázka je, nakolik zpropagovaná, nakolik občan znal kontext a hodnotu díla a nakolik se pouze „ex post“ nedozví, co významného, co skutečně významného a ne pouťového, se v kultuře našeho města událo.

Martin Peč