FILM: Ukrajina v ohni

Dokument odhaluje šokující fakta o americké účasti v přípravě puče, která se naprosto liší od informací v evropských médiích. Film se snaží prezentovat dějiny Ukrajiny od 17. století do současnosti. Současně je i kronikou vzniku ukrajinského nacionalismu od Stěpana Bandery až po Dmitrije Jaroše.

V dokumentu je zdůrazněno, jak CIA spolupracovala s ukrajinskými nacionalistickými organizacemi již od roku 1946. V boji proti SSSR je využívala ke sběru zpravodajských informací, což potvrzují nyní odtajněné dokumenty o činnosti CIA.

Film se zmiňuje i o účasti amerických tajných služeb na vyvolání „Oranžové revoluce“ v roce 2004, kterou započala válka proti Rusku, která trvá dodnes.  Výsledky tehdejších voleb prezidenta, které vyhrál Janukovyč, byly zfalšovány a vítězem byl určen Viktor Juščenko, jehož manželka byla americkou občankou a za prezidentství Ronalda Reagana zaměstnankyní ministerstva zahraničí.

Režisérem filmu je v USA žijící Ukrajinec Igor Lopaťonok. V průběhu puče pobýval na v Kyjevě a stal se tak očitým svědkem krvavých událostí.

Kompletní recenze na webu časopisu Dialog