Lavrov: Rusko nepřipustí zničení Sýrie jen kvůli falešným informacím o použití chemických zbraní!

Astana, 21. dubna/SANA – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že odmítnutí Rusko-Íránského návrhu, který požadoval, aby Organizace pro zákaz chemických zbraní vyšetřila nedávné chemické útoky v Chán Šajchůnu, ze kterých je obviňována syrská vláda, nemůže být cesta k destabilizaci syrské vlády, což Moskva nedovolí.

“Myslím si, že je to velmi vážná situace, protože existují důkazy, že nepravdivé informace o použití chemických zbraní Syrskou vládou jsou záminkou k odstranění rezoluce 2254 – která předpokládá politické řešení konfliktu – a prosazení dlouhodobého požadavku na změnu režimu. Jsem přesvědčený, že tomu musíme zabránit.”, řekl Lavrov na pátečním setkání s čínským protějškem Wang Ji v Astaně.
18. 12. 2015 RB OSN jednohlasně schválila Rezoluci číslo 2254 o Sýrii. V dokumentu se předpokládá, že dojde k zahájení vyjednávacího procesu mezi opozici a vládou Sýrie. Ruské ministerstvo zahraničí považuje přijetí rezoluce za svůj úspěch, protože rezoluce nepožaduje odvolání prezidenta Bašara Asáda z funkce.V rezoluci je uvedeno pět zásadních opatření, bez kterých nelze ukončit ozbrojený konflikt: ukončení palby, jednání vlády s opozicí, vytvoření prozatímní vlády, příprava nové ústavy a svobodné parlamentní volby.

“Včera byl náš návrh, aby experti z OPCW vyšetřili místo chemického útoku, zablokován Západními delegacemi bez jasného vysvětlení. Je zde vidět, že naši Západní kolegové jsou ti, kteří fakticky zabraňují vyšetřování a odmítají, aby OPCW do Homsu vyslala experty”, řekl Lavrov

Toto prohlášení bylo reakcí na hlasy z Londýna a Paříže, tvrdící, že mají vzorky z místa útoků. Mezitím ruské otázky, týkající se původu vzorků zůstaly bez odpovědi. Podle Lavrova má organizace blízko k tomu, aby se sama zdiskreditovala.

Čínský ministr zahraničí řekl, že Čína je připravena spolu s Ruskem hájit politické řešení, ať už jde o Sýrii nebo Severní Koreu.

„Jsme připraveni spolu s ruskými partnery posílit strategickou spolupráci, abychom tak přispěli k mezinárodní stabilitě,“ řekl Wang.

Wang také zmínil, že Peking stál za Rusko-Íránskou nabídkou, aby Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřila chemické útoky v Chán Šajchůnu.