Martin Peč reprezentoval české třídní odbory na konferenci v syrském Damašku

V syrském hlavním městě Damašku proběhlo odborářské fórum na téma „Solidarita se syrskými pracujícími a syrským lidem proti terorismu, ekonomické blokádě a politice imperiální intervence“ pořádané syrskou odborovou centrálou GFTU, Světovou odborovou federací a Mezinárodní arabskou odborovou konfederací. Konference proběhla pod záštitou prezidenta Syrské arabské republiky, Jeho Excelence Bašára al – Assada.

Otevírací ceremonie se zúčastnil tajemník strany BAAS reprezentující prezidenta republiky Hilal Al-Hilal, předseda syrské vlády, ministři, představitelé politických stran, členové Lidového shromáždění a řada osobností z politického, společenského a mediálního života.

Fóra se zúčastnili delegáti třídních odborů z asi 60 zemí světa. Měl jsem tu čest, že jsem v Damašku zastupoval právě české třídní odbory OS ČMS, které vede poslanec JUDr. Stanislav Grospič.

Kromě projevů delegátů a pozdravů z jejich domovských zemí zde probíhala diskuze na čtyři témata:

1. Syrská vytrvalost v boji proti terorismu a solidarita se syrskými pracujícími a syrským lidem

2. Ekonomický terorismus reprezentovaný ekonomickými sankcemi a jeho dopad na lid, pracující a vývoj cen

3. Úloha komunitních organizací, sil a médií při konfrontaci s fanatickou mentalitou a jejich role při odhalování nebezpečí civilizovaným společnostem

4. Hospodářské a sociální důsledky války v Sýrii a morální odpovědnost zemí zapojených do agrese při financování obnovy a řešení sociálních a ekonomických dopadů a úloha mezinárodní solidarity k dosažení tohoto cíle

V úvodní části jsem spolu s dalšími delegáty vystoupil se zdravicemi a s prezentacemi postojů našeho odborového sdružení k Sýrii. Zcela očekávatelně jsem se distancoval od protisyrské politiky, od počínání proamerické intervenční koalice a od souhlasu české politické reprezentace s jejím počínáním,. Z projevu uvádím dvě části:

„Rád bych z tohoto místa připomenul tradiční česko a československo – syrské vztahy, historické vztahy přátelství a spolupráce, bratrství pracujících tříd našich národů. Chci připomenout, že i když byly tyto vztahy budovány za socialistického systému v Československu, nejsou minulostí. I přes proimperialistická vyjádření českých vlád, i přes dlouhodobou podporu imperialistické politiky a sionismu ze strany kapitalistického režimu, i přes souhlas pravice a zrádců ze sociální demokracie s imperialistickou agresí proti syrskému lidu stojí nejen čeští komunisté a třídní odboráři na straně syrského lidu v jeho boji s terorismem a imperialisty. Věříme ve spravedlnost, věříme, že imperialismus tvrdě zaplatí za krev syrských mučedníků.“

„Víte, že se od pádu socialistického systému potýkáme jako třídní odbory s řadou problémů. Nejsme bohatí jako zkorumpované odbory sociálnědemokratických bossů, těchto sluhů kapitalismu v Česku. Nemáme takové zázemí. Nepodporují nás vládní strany, nepodporuje nás oligarchie ani imperialistická Evropská unie. Nejsme členy tripartity, která obelhává pracující a kolaboruje s kapitalisty. Ale jsme bohatí jinak: morální převahou, třídním uvědoměním, jasností našich protikapitalistických a antiimperialistických postojů a solidaritou spojenou s internacionalismem. To je naše bohatství. A jedna z největších výhod, s velkým štěstím a radostí, je spojena možnost být členy velké rodiny Světové odborové federace a mít zde možnost vyjádřit bratrství českých třídních odborů s našimi trpícími soudruhy, ať už jsou ze Sýrie, či z jiné země tohoto regionu a trpí imperialistickou válkou, sionistickým rasismem nebo reakční diktaturou.“

Fórum bylo i dobrou příležitostí pro setkání a rozhovor s generálním tajemníkem Světové odborové federace George Mavrikosem, generálním tajemníkem syrské odborové centrály GFTU Jamalem Kadrim či s delegáty z Rakouska, Itálie, Brazílie, Ruska, Luhansku, Německa a z řady arabských zemí. Všichni delegáti ocenili vysokou úroveň organizace akce i syrskou pohostinnost.

Součástí celé akce byl i nádherný kulturní večer doprovázený vystoupením syrských populárních zpěváků i představením tradičních tanců.

Po konferenci byla delegace složená z reprezentantů solidarizujícího mezinárodního odborového hnutí osobně přijata prezidentem Assadem.