Ne atakům proti Sýrii: Stanislav Grospič syrským odborům GFTU

Dnes zaslal předseda českých třídních odborů OS ČMS a komunistický poslanec Stanislav Grospič dopis svému syrskému protějšku, předsedovi odborové centrály GFTU Jamalu Kadrimu tento dopis, veřejné prohlášení týkající se české účasti na konferenci proti válce a sankcím v Damašku.

Text zveřejňujeme v plném znění zde:

České třídní odbory, členská organizace Světové odborové federace, Odborové sdružení se v syrském hlavním městě Damašku zúčastnily konference pořádané syrskou odborovou centrálou GFTU a Světovou odborovou federací na téma odporu proti terorismu, imperiální intervenční politice a sankcím. Za naše odborové sdružení se tohoto významného setkání zúčastnil Martin Peč. Ten zde i vystoupil s projevem odsuzující oficiální souhlas české reprezentace s intervenční politikou proti Sýrii a se sankcemi. Chtěl bych Vaší odborové centrále GFTU poděkovat za možnost , aby se náš delegát zúčastnil této významné akce a aby zazněl i názor ze strany českých třídních odborářů a vlastně všech pokrokových a demokraticky cítících českých lidí, kterým leží na srdci věc česko-syrského přátelství a míru v Sýrii. Znovu jsme zopakovali, že odmítáme terorismus , že odmítáme intervenci a že počínání Spojených států a jejich spojencům, které nejen ohrožuje mír v zemi, ale vyloženě škodí syrskému lidu a napomáhá teroristům. Naše odborové sdružení plně stojí na linii Světové odborové federace, která toto počínání odsuzuje.

Dále chci poděkovat za možnost, aby byl delegát českých třídních odborů přijat vaším prezidentem Bašárem al Assadem. Nesmírně si toho vážíme.

Jako poslanec a předseda stálé delegace meziparlamentní unie poslanecké sněmovny Parlamentu ČR považuji za svou povinnost uvést, že odmítám sankční politiku namířenou proti Sýrii, která v důsledku škodí jak syrské tak české straně. A jsem rád, když mohu sdělit, že jsme se při každém jednání meziparlamentní unie sešli i se syrskou delegací, vyslechli její stanoviska a potvrdili jsme odpor celé české delegace vůči zmíněným sankcím.

Jsem přesvědčen, že česká účast na konferenci proti válce, imperiální intervenci a sankcím přispěje k vzájemnému porozumění, posílení česko-syrského přátelství a k akční spolupráci mezi našimi odbory.

JUDr. Stanislav Grospič

předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska