OSN kritizuje Izrael: Nepřiměřené násilí na Palestincích

Expert pro lidská práva z OSN kritizoval Izrael za nepřiměřené používání násilí proti protestujícím Palestincům uprostřed pokračujícího napětí mezi oběma stranami na okupovaném území.

Makarim Wibisono, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva na palestinském území, ve čtvrtek varoval, že vzestup násilí je chmurnou připomínkou neudržitelného stavu lidských práv.

Úředník OSN také vyzval Tel Aviv k propuštění všech palestinských vězňů, držených v rámci takzvané administrativní vazby, která umožňuje, aby byli Palestinci bez obvinění nebo soudu drženi za mřížemi až na několik let. Jednání Izraele v oblasti lidských práv není v souladu s mezinárodními standardy.

Dále uvedl, že téměř 5680 Palestinců, včetně dětí a mladistvých, bylo zadrženo ke konci října 2015. Wibisono, který byl zodpovědný za sledování porušování lidských práv ve východním Jeruzalému, na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, rezignoval s odvoláním na fakt, že mu Izrael zamítl přístup na okupované území.

Wibisono dále kritizoval Izrael za jeho výstavbu ilegálních osad na západním břehu Jordánu, výstavbu separační zdi a blokádu pásma Gazy. Říká, že opatření slouží jako kolektivní trest a uvrhla mnoho lidí do věznění.

Více než půl milionu Izraelců obývá 230 nelegálních osad, postavených od roku 1967 na Palestinském území, na západním břehu Jordánu a východním Jeruzalému. OSN a většina zemí světa považují tyto osady za nezákonné. Napětí začalo narůstat od srpna 2015, kdy Izrael věřícím zabránil vstoupit do mešity al – Aksa. Mešita ve východním Jeruzalému je třetím nejposvátnějším místem Islámu na světě.

Od října 2015 bylo izraelskými silami na okupovaném území zabito 170 Palestinců, v tom ženy a dětí.

Zaslal: V. Krtička