Prostějovan jako první Čech přijatý syrským prezidentem Assadem !

Syrský prezident Bašár al Assad přijal delegaci účastníků Mezinárodní odborové konference o solidaritě s pracujícími a lidem Sýrie v jejich boji proti terorismu, blokádám, hospodářským sankcím a imperiální intervenční politice, která se konala v Damašku za účasti organizací z přibližně 60 zemí. Jedním z přijatých byl rovněž delegát českých třídních odborů OS ČMS a Prostějovan Martin Peč.

Během setkání prezident al-Assad hovořil o důležité úloze lidových organizací a sociálních sil při zvyšování povědomí a varování před nebezpečím terorismu, který se šíří po celém světě, včetně zemí, které ho podporují, a také jejich role při zvyšování povědomí o negativních důsledcích nemorálního hospodářského embarga, které porušuje mezinárodní a humanitární právo, které ukládají určité velmocenské síly, které se snaží ovládnout národy, které se stále hlásí k jejich svrchovanosti a nezávislému rozhodování.

Přijetí u prezidenta Syrské arabské republiky se rovněž zúčastnil delegát českých třídních odborů OS ČMS Martin Peč, který s Basharem al – Assadem v krátkosti promluvil na téma československo a česko – syrských vztahů a vyjádřil přesvědčení o budoucím navázání na historické tradice vzájemných vztahů obou zemí a znovuzahájení politické, ekonomické a kulturní spolupráce.

Zeptali jsme se proto Martina Peče na jeho osobní dojmy z presidenta Assada:

„Když mám říct svůj osobní dojem z prezidenta Syrské arabské republiky, řeknu to takto: Bašár al Assad je opravdu důstojná hlava státu. Byl to zvláštní pocit, protože já jsem v životě takovou důstojnou reprezentaci vlastního lidu nezažil. Mezi lidmi má přirozenou úctu. Je to bojovník, je to samozřejmě diplomat a především je to člověk, který si je vědom své odpovědnosti za národ. Ale v osobním kontaktu je to velmi sympatický, kultivovaný a inteligentní člověk, velmi otevřený ,se zájmem o diskuzi. Nepostřehl jsem u něj sebemenší stopy povýšenosti nebo arogance moci, naopak spíš skromnost, která je znakem velkých osobností. Jsem přesvědčen, že zanedlouho oslavíme syrské vítězství nad teroristy a že o Bašáru al Assadovi budeme mluvit jako o druhém Gamalu Násirovi, jako o nové vůdčí osobnosti Arabů. Co mě samozřejmě potěšilo, že z rozhovoru dost jasně vyplynulo, že má naši zemi stále v srdci.“

Zástupce českých třídních odborů OS ČMS Martin Peč byl zřejmě prvním Čechem, který byl pozván na oficiální přiletí u prezidenta Assada od začátku války s terorismem v roce 2011.