Severokorejci varují USA: Naše dobrá vůle není slabost!

Korejská tisková agentura KCNA publikovala 6. května prohlášení, v němž zaznívá skutečnost, že USA nehodlají ustoupit v tlaku na KLDR, přestože Korejci uskutečnili řadu opatření k uklidnění situace.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí KLDR reagoval:

V poslední době Spojené státy klamou veřejné mínění a tvrdí, že vyjádření KLDR o záměru denuklearizace Korejského poloostrova provedené prostřednictvím Pchanmundžomské deklarace, přijaté na historickém summitu severu a jihu, je výsledkem tzv. sankcí a nátlaku.

Zároveň otevřeně zmiňují, že nebudou snižovat sankce a tlak, dokud se KLDR zcela nevzdá svých jaderných zbraní, a také se pokoušejí zhoršovat situaci na Korejském poloostrově rozmístěním strategických prostředků a vyzdvihováním otázky „lidských práv“ v KLDR.

USA záměrně provokují KLDR v době, kdy situace na Korejském poloostrově vede k míru a usmíření díky historickému severo-jižnímu summitu a Pchanmundžomské deklaraci. Tento čin nelze interpretovat jinak než jako nebezpečný pokus o zničení obtížně vytvořené atmosféry dialogu a o zvrácení situace zpět.

K řešení problému nepřispěje, pokud si USA budou nesprávně vykládat mírumilovný záměr KLDR jako znamení „slabosti“ a nadále pokračovat ve svém tlaku a vojenské hrozbě

 

REDAKCE: Je Trump diplomatický buran nebo USA záměrně maří mírový proces?

KLDR podnikla řadu kroků ke zmírnění napětí a denuklearizaci se samozřejmě nebrání. Pozastavila vývoj a výzkum, a současně i testování jaderných technologií. Nicméně tato dobrá vůle se nehodí do krámu USA, které nyní spolu s Jihem provádí vojenské cvičení, jinými slovy: nácvik obsazení KLDR a zničení severního souseda.

Toto cvičení je fakticky popřením nedávné deklarace, kterou podepsali představitelé obou Korejí v Pchanmunždomu.

Aby toho nebylo málo, Trump se nejen přiznal k tomu, že USA záměrně pomocí nastrčených rebelů zlikvidovaly Kaddáfího a rozvrátili fungující Libyi, ale neštítil se vyhrožovat podobným scénářem KLDR, když prohlásil:

„Pokud diplomacie v jednání o jaderném odzbrojení KLDR selže, bude severokorejský diktátor  svržen a zabit rebely stejně jako Muammar Kaddáfí.“

Trumpovo diplomatické buranství je nejen tragikomické, ale odhaluje i skutečnost, že KLDR
a Kim Čong Un mají vážný zájem o mírový proces a sjednocení s Jihem, zatímco USA se snaží mezi obě Koreje vrazit klín nepřátelství. Ostatně USA, jakožto největší pustošitel planety a lidských práv mají ten nejmenší morální kredit ke vměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí.

V této citlivé a důležité diplomatické otázce je tak jednoznačným vítězem KLDR a Kim Čong Un!