Velkolepá show, čistota a vysoká úroveň. Korejci oslavují 105. výročí narození Kim Ir Sena!

Korejská lidově demokratická republika a její zahraniční sympatizanti,  a všichni pokrokoví lidé světa, si  připomněli 105. výročí narození nezapomenutelného otce korejského národa, revolucionáře a velkého přítele našeho národa Kim Ir Sena (1912 – 1994).

Oslavy nijak nezkazila ani krajně vyostřená situace spojená s agresivními akcemi Spojených států. Památka věčného prezidenta a symbolu revolučního boje korejského národa proti okupantům byla uctěna grandiózním způsobem, který je pro KLDR prostě typický. Nechyběly projevy nejvýznamnějších představitelů země včetně vrchního velitele armády a lídra Korejské strany práce Kim Čong Una, vnuka věčného prezidenta. Účastníci manifestace spatřili obrovský pochod i přehlídku nejmodernější korejské vojenské techniky, která je připravena ubránit, co je severokorejské.  Armáda, jak je to ve slavné korejské písni , jen čeká na rozkaz vrchního velitele, aby odpověděla na americkou agresi.

Že komunisté mají vkus, to potvrdil nejen dokonalý pořádek na Kim Ir Senově náměstí, příkladná čistota, vhodné a elegantní oblečení do uniforem i státnických obleků a disciplinovanost lidu i zahraničních sympatizantů, ale i brilantní vozový park reprezentovaný perlou značky Mercedes – Benz, legendárním dlouhým vozem Pulmann S 600, samozřejmě nejnovějšího data výroby. Dalším hezkým obrazem byl znak „105“ zformovaný z bojových letadel, který proletěla nad přehlídkou za potlesku účastníků.

Vojenská přehlídka:

Kdo byl KIM IR SEN?

15. dubna 1912 se narodil zakladatel Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir Sen (Kim Il Sung). Již ve svých 14 letech zorganizoval Svaz za svržení imperialismu a v r. 1932 Korejskou lidovou revoluční armádu, která po boku sovětské Rudé armády osvobodila v srpnu 1945 sever země. Kim Ir Sen se zasloužil o vítězství ve válce proti japonským okupantům, proti agresi USA a 15 vazalských států v Korejské válce i o udržení socialismu po pádu sovětského bloku. Byl spoluzakladatelem Korejské strany práce v l. 1945-46 a od r. 1949 jejím předsedou (od 1966 generálním tajemníkem), spoluzakladatelem KLDR a 1948 – 1972 předsedou vlády, od r. 1972 prezidentem. Od r. 1953 maršál, od 1992 generalissimus. Zemřel 8. července  1994. Je tvůrcem ideologie čučche (absolutní soběstačnosti).

Na připomenutí osobnosti Kim Ir Sena Vám poskytujeme možnost shlédnout archivní záběry z památné cesty tohoto velkého muže po Africe a Evropě:

Více na webu české pobočky Korean Friendship Association