Velvyslanec Sabbagh: Některé členské státy OSN podporují Izrael při rozvoji jaderných kapacit

http://sana.sy/en/wp-content/uploads/2017/09/Ambassador-Bassam-al-Sabbagh-Vienna.jpg

Vídeň, SANA – Stálý zástupce Sýrie v OSN ve Vídni Bassam al-Sabbagh uvedl, že pro regiony Blízkého východu je zdrojem hluboké obavy, že sionistická entita s jadernou kapacitou, kterou vlastní, zůstává mimo rámec Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a Smlouvy o komplexních zárukách.

Ve svém projevu na 61. výročním zasedání generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni Sabbagh uvedl, že některé členské státy OSN, včetně jaderných mocností, mají jasné dvojnásobné standardy, pokud jde o jaderné schopnosti Izraele, a dodal, že nejnebezpečnější je, že tyto země podporují Izrael při rozvoji svých jaderných kapacit v jasném porušení svých povinností vyplývajících z příslušných ustanovení Smlouvy.

Velvyslanec Sabbagh zdůraznil, že přijetí položky „Izraelské jaderné kapacity“ v 53. zasedání MAAE vyslalo jasné sdělení mezinárodnímu společenství, které požadovalo, aby se Izrael připojil k NPT.

Znovu zopakoval plné odhodlání Sýrie spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a ocenil úlohu svého programu technické spolupráce při uplatňování mírového využití atomové energie při dosahování cílů udržitelného rozvoje v rozvojových zemích a zdůraznil potřebu IAEA aby nezávisle, profesionálně a nestranně nadále vykonávala své funkce podle svého statutu a zdržela se vyvíjení jakéhokoli tlaku na ně některými zeměmi, aby sloužily jejich úzkému politickému programu.

Izrael, který má jaderný arzenál odhadem 80 jaderných hlav, dosud odmítl přistoupit k NPT.

V roce 2003 předložila Sýrie Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, aby zóna Blízkého východu byla zcela zbavena zbraní hromadného ničení (WMD), ale Washington tento projekt odmítl.