VIDEO: Následky izraelské okupace: Palestinec najel do vojáků v Jeruzalémě

Izraelská okupace Palestiny nese následky: Palestinec najel kamionem do skupiny členů izraelské okupační armády. Čtyři z nich zemřeli a patnáct bylo zraněno. Izraleská vláda (spojenec USA) a sionisté čin označují jako „teroristický útok“. Ovšem pro Palestince, kteří jsou desetiletí sužováni izraelskou politikou apartheidu a genocidními praktikami (například izraelská vojenská akce Protective Edge z roku 2014, při které zahynulo více jak 2500 Palestinců, z nichž 3/4 tvořili civilisté)  je to součást odboje proti okupantům, kteří protiprávně zabrali jejich zemi. 

Zatímco česká podržtaškovská politická scéna teroristický stát Izrael opěvuje, na Slovensku  někteří popisují situaci otevřeně a nahlas:

jasu

Jalal Suleiman

„Sionistická propaganda sa snaží dezinformovať medzinárodnú verejnú mienku. Dnešný útok na jednotky izraelského štátu nemôže byť v žiadnom prípade kvalifikovaný ako teroristicky útok a nemá vôbec nič spoločné s teroristickými útokmi v Nice a Kolíne. Toto mesto je podľa všetkých pravidiel medzinárodného spoločenstva definované ako palestínskym Izraelom okupované mesto. Útok bol riadený výlučne proti okupačným vojskám. Preto tu nejde o žiadny teroristický útok. Ba naopak! Okupovaný ľud má nárok brániť sa a oslobodiť svoju zem! Izrael je teroristický a fašisticky štát a nezaslúži si našu solidaritu!“

 

V dokumentu Johna Pilgera se můžeme podívat na tuto tématiku zase z trochu jiného úhlu, který je mnohdy zcela opačný k oficiálním zprávám z médií.
Pilger se dotýká všech palčivých problémů izraelsko-palestinského sporu: ilegální okupace pásma Gazy (za natáčení ještě oficiálně okupovaného) a západního břehu Jordánu, neexistence palestinského státu, ilegálních izraelských osad, terorismu, palestinských sebevražedných útoků, teroristické minulosti některých izraelských předáků, vojenského a finančního zaštítění Izraele Spojenými státy atd. Dokument je především unikatní v zachycení výpovědí rodilých Izraelců a lidí, kteří si uvědomují vzájemnost utrpení, které způsobuje trvalá okupace Palestiny a vojenská přítomnost Izraele. Film tak otevírá k zamyšlení další oblasti lidského cítění a vnímání v krizových situacích. Jak může otec zabité dcery odpustit? Co je to zoufalství, které se mění v násilí? Kdy dochází k soucitu? Lze zastávit kruh nenávisti? Snímek sice popisuje již události před několika lety. Situace se však mezi „sousedními“ zeměmi nezlepšila a proto nám nadále přináší svědectví o zoufálém stavu ve Svaté zemi. Během lednové (2009) akce proti organizaci Hamás bylo zabito 1300 Palestinců z toho 410 dětí.(JohnBruk)

 

Související videa: Pravda o Palestině, utrpení dětí, Ruská televize o „trofejích“