Vítězství ve Škodovce: Inspirace pro ostatní, ale i důkaz o tom, že s kapitalistou se musí mluvit pouze z pozice síly!

Až 12 procentní nárůst mezd a jednorázové bonusy si vybojovali zaměstnanci v mladoboleslavské Škodovce, patřící do koncernu Volkswagen. V největší fabrice německého koncernu na území ČR ke stávce na poslední chvíli nedošlo, ale odbory na ni byly připraveny. Pracovníci v referendu z více jak 95 procent odhlasovali, že zastaví práci.

Účast v hlasování překročila 50 procent a výsledek byl závazný. Vysoká podpora zostření protestu vyděsila vedení, a to nabídlo návrat k jednacímu stolu. Při rozhovorech se ukázalo, že kapitalista je ochoten připustit ústupky, a následně byla podepsána dohoda, na jejímž základě mají být zvýšeny od 1. dubna mzdy o 12 procent a vyplacen jednorázový bonus na každého zaměstnance v sumě 2600 euro. Oproti minulému roku je to zvýšení o 200 euro.

Situace na trhu práce ukazuje, že pro stát a ekonomiku není řešením nabírat levnou pracovní sílu ze zahraničí, jak to požadují kapitalisté, ale důstojně zaplatit vlastní obyvatelstvo tak, aby mohlo doma utrácet, protože čím bohatší zaměstnanci, tím bohatší stát. Nemluvě o osobnostním rozvoji občanů, ale i země. Proto řeči o nedostatku pracovní síly v ČR jsou nebezpečnou demagogií k ospravedlnění snižování mezd  výmluvami a migrační vlnou.